محیط دندانپزشکی

محیط دندانپزشکی اولین چیزی است که توجه اطفال را به خود جلب می نماید و فضای دندانپزشکی به طور کلی دچار استرس افراد خواهد شد.

فضای دندانپزشکی اطفال باید به نحوی جذاب طراحی شود که کودک بعد از ورود ترسی نداشته باشد و با محیط ارتباط برقرار نماید.

محیط دندانپزشکی

چگونه محیط دندانپزشکی را برای اطفال آماده کنیم؟

به طور کلی فضای دندانپزشکی اطفال و نوجوانان بهتر است به این صورت باشد که اتاق درمان با سالن انتظار فاصله داشته باشد که سر و صدای دستگاه ها موجب ترس کودک نشود.

اتاق انتظاری مجزا برای کودک باشد و با داشتن پوسترهای محبوب شخصیت های کارتونی محیطی را برای کودک ایجاد نماید که با آن محیط ارتباط برقرار کند و گذر زمان موجب خستگی و کلافگی کودک نشود.

مورد دیگر نحوه تعامل با کودک است که تیم درمان باید با خواندن کتاب های روانشناسی کودک نحوه ارتباط برقرار کردن با کودک را بدانند و کودک را برای درمان آماده کنند.

در جلسه اول دندانپزشک اطفال هیچگونه درمانی را برای کودکی که از دندانپزشکی ترس دارد و به شدت گریه می کند را انجام نخواهد داد و با معرفی کردن دستگاه ها به زبان کودکانه و صحبت کردن با کودک موجب خواهد شد که در جلسه بعدی درمان بدون ترس و گریه برای درمان آماده شود.

یکی از مواردی که ذهن بیشتر والدین را مشغول می کند این است که حضورشان حین کار دندانپزشک در اتاق درمان بهتر است یا خیر ؟

به طور کلی این مورد به روش کار و نظر دندانپزشک بستگی دارد.

والدین در صورت حضور در اتاق درمان از صحبت کردن با کودک حین کار دندانپزشک خودداری نمایند.

در صورت که دندانپزشک اطفال از والدین بخواهد که از اتاق درمان خارج شوند والدین به هیچ عنوان نباید مقاومت نمایند و دلیل را بپرسند زیرا اینکه فورا از دندانپزشک اطاعت نمایند تاثیر مثبتی در رفتار کودک خواهد داشت.

دکتر هانیه درویش – عضو هیئت علمی دانشگاه
جراح و متخصص دندانپزشکی کودکان

درباره drdarvishadmin

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • یازده − ده =