عادات دهانی کودکان

عادات دهانی کودکان در طی معاینه کلینیکی یک کودک ۳ تا ۶ ساله بایفته مهمی است، به طور کلی عادتی که موجب حرکت دندان های قدامی شیری می شود باید پیش از رویش دندان های قدامی دائمی حذف شود.

اگر تغییرات دندانی رخ ندهد، درمانی برای دندان ها ضرورت ندارد، ولی برخی از کودکان و والدین آن ها طالب درمان هستند، زیرا مکیدن انگشت یا پستانک با بالا رفتن سن کودک از نظر اجتماع کمتر قابل قبول خواهد بود.

تلاش برای برطرف کردن عادات دهانی کودکان می تواند، تنها شامل گفتگو با کودک بوده و یا درمان های پیچیده ای را با کاربرد اپلاینس طلب کند.

مهم ترین نکته ای که باید در مورد هر گونه درمان به خاطر داشت این است که کودک باید بخواهد که عادت را ترک کند تا درمان موفق باشد.

 

عادات دهانی کودکان

 

عادت انگشت و شست :

در حدود دو سوم چنین عاداتی در سن ۵ سالگی پایان می پذیرد در کودکی که به طور منقطع یا شدت بالا انگشتش را می مکد، ممکن است اصلاً حرکت دندانی زیادی انجام نشود، ولی در کودکی که با نیروی کمتر ولی به طور مداوم انگشتش را می مکد، می تواند تغییرات دندانی مشخص ایجاد شود.

درمان به طور معمول بین سنین ۴ تا ۶ سالگی انجام می شود، ولی دندانپزشک اطفال بای قبل از شروع ترک عادت، تنش های روحی کودک را ارزیابی کند.

ساده ترین روش ، مشاوره با بیمار است، یعنی یک گفتگوی ساده بین متخصص دندانپزشک اطفال و بیمار در مورد مشکلات ایجاد شده از طریق مکیدن انگشت و اثر آن بر روی زیبایی و به طور کلی این روش برای کودکان بزرگتر که اهمیت موضوع را می دانند، بهترین کاربرد را دارد.

دومین روش درمان عادات دهانی کودکان :

روش دوم درمان یادآوری است، این روش برای کودکانی موثر است که مایل به توقف عادت هستند، ولی به مقداری کمک نیاز دارند و روش آن ، استفاده از یک بانداژ چسبی محفوظ شده با نوار ضد آب روی انگشت است به عنوان یادآوری مداوم برای کودک و این روش به خصوص در طول ساعات خواب مفید است.

 

عادات دهانی کودکان

 

سومین روش ترک عادات دهانی کودکان :

روش سوم، سیستم پاداش است، یعنی قراردادی بین کودک و متخصص دندانپزشک کودکان

این قرار داد بیان می کند که کودک برای مدت خاصی از زمان ، عادت را ترک می کند در عوض جایزه ای دریافت خواهد کرد.

شامل قرار دادن برچسب بر روی تقویم دست ساز وقتی که کودک برای زمان مشخص از عادت خودداری کرده باشد، به کودک جایزه همراه با تشویق کلامی داده می شود.

روش چهارم ترک عادات دهانی کودکان :

اگر عادات دهانی کودک پس از درمان با یادآوری و پاداش هنوز پا برجاست می توان از این روش استفاده نمود.

این نوع درمان شامل روشی است که به طور فیزیکی مانع انجام عادت می شود، مثلا استفاده از بانداژ الاستیکی که معمولاً تنها در شب به کار برده می شودکه در طی خواب دست ها را صاف نگه می داردو مانع انجام عادت در خواب می شود، معمولاً کل برنامه ممکن است ۶ تا ۸ هفته زمان ببرد.

روش پنجم درمان عادات دهانی :

روش دیگر استفاده از وسایل و پلاک های داخل دهانی برای جلوگیری از عادت مکیدن انگشت می باشد که این پلاک ها برای توقف عادت باید ۶ تا ۱۲ ماه به عنوان نگهدارنده در دهان بماند و والدین و کودک باید بدانند عوارض جانبی که به دنبال استفاده از این پلاک ها به وجود می آید این است که الگوهای خوردن ، تکلم ، خوابیدن ، ممکن است در طی چند روز اول پس از قرار دادن وسیله دچار اختلال شود که این مشکلات معمولاً ظرف ۳ روز تا ۲ هفته فروکش می کند.

 

دکتر هانیه درویش – عضو هیئت علمی دانشگاه
جراح و متخصص دندانپزشکی کودکان

درباره drdarvishadmin

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • بیست − هفت =