حفظ فضا در دندان های شیری

حفظ فضا در دندان های شیری : نحوه درمان از دست دادن دندان های شیری نیاز به تفکر دقیق توسط دندانپزشک اطفال دارد، زیرا نتیجه کنترل فضای مناسب یا نامناسب می تواند روی تکامل دندان ها تا دوران نوجوانی اثر بگذارد.

زود از دست دادن دندان های شیری اگر منجر به کاهش طول قوس فکی شود، می تواند رویش دندان های جانشین را به مخاطره اندازد از طرف دیگر ، مداخله به موقع می تواند فضا را برای رویش دندان دائمی حفظ کند.

زود از دست دادن دندان در این گروه سنی بهتر است به دو قسمت قدامی و خلفی تقسیم شود.

 

حفظ فضا در دندان های شیری

 

دندان های قدامی :

دندان های قدامی شیری از دست رفته معمولا به ۴ دلیل جایگزین می شود :

حفظ فضای دندان

جویدن غذا

تکلم صحیح

زیبایی

در مورد دندان های شیری قدامی متخصص دندانپزشک اطفال معمولاً مساله از دست رفتن فضا را ندارد.

اگر کودک تعدادی از دندان هایش را در سنین خیلی پایین درست در ابتدای شروع تکامل صحبت کردن از دست بدهد، ممکن است باعث تغییر یا تاخیر در تکامل شود.

دندان های خلفی :

مساله مهم از دست رفتن دندان های خلفی شیری به علت پوسیدگی است که باعث حرکت به سمت جلو دندان های خلفی و بسته شدن فضا جهت رویش صحیح دندان دائمی می شود که این مساله لزوم حفظ فضا در دندان های شیری از دست رفته را مطرح می کند.

معمولا بعد از کشیدن دندان شیری به دنبال پوسیدگی قالب گیری از فک انجام می شود و دستگاهی به نام فضا نگهدار ساخته می شود که پلاک ثابتی است که در محل قرار داده می شود.

این وسیله باید تا زمان رویش دندان دائمی جهت حفظ فضا در محل قرار گیرد.

البته دندانپزشک کودکان از دستگاه های متحرک نیز می تواند برای حفظ فضا در دندان شیری استفاده کند که مشکل اصل این دستگاه گیر آن است که کودک ۳ تا ۶ ساله نمی تواند اپلاینس یا گیر پایین آن را تحمل کند.

 

دکتر هانیه درویش – عضو هیئت علمی دانشگاه
جراح و متخصص دندانپزشکی کودکان

 

 

درباره drdarvishadmin

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 1 + سه =